Svatební oznámení

Reklamní sdělení:
Jednou z věcí, která zůstane uchovaná po svatbě, je svatební oznámení. Nejde o žádný dokument, ale oznámení o tom, že se dva lidé rozhodli jít dál spolu cestou života. Snoubenci, pokud se ti dva předem již zasnoubili, nebo milenci, zkrátka dva, kteří se většinou milují nebo jsou si jinak milí, ale ke svatbě vedou i jiné cesty, oznamují svým blízkým i vzdáleným příbuzný, známým, kolegům apod. že se budou brát. Na svatebním oznámení bývá uvedeno hlavně datum, čas a místo, kde se bude konat svatební obřad. Svatební oznámení by mělo mít i další náležitosti, a to zejména celé jméno ženicha a jeho adresu, stejně tak celé jméno nevěsty a její adresu. Vhodným doplněním bývá někdy adresa, kam se doporučuje zasílat novomanželům gratulace. A citát je snad samozřejmostí, raději je vhodné zvolit nějaký neotřelý, ale zase na úrovni, ne každé rýmování musí být patřičné, vtipné nebo adekvátní. Při přípravě svatby je si nutno uvědomit, že svatební oznámení zůstane lidem mnoho let, i desetiletí, a nějaký nejapný text by ho mohl kazit tím, že všechny souvislosti, které vedly k jeho tvorbě, jsou již neznámé. Je ještě třeba poznamenat, že je někdy místo celého jména nevěsty uvedeno jen její křestní jméno, ovšem pak je nutno všechny dotčené osoby předem vyrozumět nebo jim oznámení předat osobně a vysvětlit o koho se jedná, pokud nevěstu neznají.

Forma svatebního oznámení může být v mnoha podobách, nejjednodušší jednoduchá papírová karta s textem, skládanky, fotografie, fotomontáže apod. až po luxusní zdobenou krabičku v různých podobách, třeba srdce, ozdobenou a svázanou mašlemi či stuhami, ale fantazii a financím se meze nekladou. Nejčastěji se ale používá dvoustranná skládanka z lesklého papíru a zlatým nebo černým tiskem, ale zlatý může být třeba jen citát nebo menší grafika, většinou jako dva prstýnky, kytice, postavičky jako ženich s nevěstou apod. Při tisku svatebních oznámení se také používají speciální metody, třeba ražba, slepotisk nebo výsek.
Svatební oznámení se většinou rozesílá poštou, osobně se roznáší a předává osobně. Dnes v době internetu se svatební oznámení rozesílají i v elektronické podobě, ovšem většinou jen těm, kterým to nevadí, a to jsou mladší lidi již s PC srostlí. Poslat svatební oznámení 90leté prababičce by bylo opravdu nemístné, neslušné.
Se svatebním oznámením se ale také posílá tzv. pozvánka ke stolu nebo jen na její večerní volnější část apod. Tak dáme na vědomí těm, které chceme pozvat, že jsou u svatebního stolu vítáni. Obdobně se můžeme již jen výjimečně setkat s RVSP, což je kartička, kterou by měl pozvaný poslat zpět a tím potvrdit, že se hodlá svatby zúčastnit.